Oakley 20 2012

April 01, 2012


Official results By : Bedford Harriers A.C.

Final Team Results: Men

Team - Riverside Runners Finish Position - 1

Team Score (places): 75

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    677  Paul Veitch             St Neots               M    11     11     2:08:28      2:08:28
      2    323  Malcolm Pritchard       Tilbrook               M    23     34     2:13:25      4:21:53
      3    952  Keith Pritchard         St Neots               M    41     75     2:17:45      6:39:39

Team - Team Balancise Finish Position - 2

Team Score (places): 78

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    847  Dan Doherty             Higham Ferrers         M     5      5     2:04:58      2:04:58
      2    464  Martin Hamilton         Higham Ferrers         M    36     41     2:16:12      4:21:10
      3    203  Paul Adams              Rushden                M    37     78     2:17:00      6:38:10

Team - Stopsley Striders Finish Position - 3

Team Score (places): 123

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1   1112  Lee Murphy              Luton                  M    31     31     2:15:37      2:15:37
      2    881  Mark Sains              Harpenden              M    38     69     2:17:07      4:32:45
      3    184  Stuart Harries          Beds                   M    54    123     2:19:34      6:52:19

Team - Hunts A C Finish Position - 4

Team Score (places): 136

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1   1059  Shane Hunt                                     M    21     21     2:13:23      2:13:23
      2    314  Martin Rowe             St. Ives               M    26     47     2:14:00      4:27:23
      3    788  Ian Marshall            Huntingdon             M    89    136     2:25:17      6:52:41

Team - David Lloyd Redway Runners Finish Position - 5

Team Score (places): 147

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    936  Michael Boyce           Milton Keynes          M     8      8     2:07:20      2:07:20
      2      2  Nigel Sheppard          Milton Keynes  MK5     M    59     67     2:19:43      4:27:03
      3    134  Stephen Patey           Milton Keynes          M    80    147     2:23:23      6:50:27

Team - Northampton R R Finish Position - 6

Team Score (places): 164

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    888  Tony Letts              Northampton            M    51     51     2:19:01      2:19:01
      2   1035  Andy Blaize             Northampton            M    53    104     2:19:23      4:38:25
      3    765  Mark Nightingale        Northampton            M    60    164     2:19:56      6:58:21

Team - Wootton R R Finish Position - 7

Team Score (places): 201

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1     54  Chris Lazenby           Northampton            M    32     32     2:15:42      2:15:42
      2    178  Mark Fowler             Northampton            M    74    106     2:22:31      4:38:14
      3   1070  Paul Matthews           Northampton            M    95    201     2:26:43      7:04:58

Team - Alchester R C Finish Position - 8

Team Score (places): 202

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    685  John Nelson             Bicester               M    29     29     2:14:49      2:14:49
      2    538  Ian Hunter              Bicester  OX26 6XL     M    85    114     2:24:02      4:38:51
      3    743  Jason Merrett           Bicester               M    88    202     2:24:46      7:03:38

Team - Ramsey R R Finish Position - 9

Team Score (places): 232

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    786  Simon Mead              Huntingdon             M    12     12     2:08:56      2:08:56
      2    759  Andrew Brett            Huntingdon             M    87     99     2:24:42      4:33:39
      3    679  Robert White            Wistow                 M   133    232     2:31:33      7:05:12

Team - Bedford Harriers A C Finish Position - 10

Team Score (places): 248

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    511  Alastair Fadden         Bromham  MK43 8NE      M    48     48     2:18:42      2:18:42
      2    637  Marcus Cookham          Milton Keynes          M    98    146     2:27:15      4:45:58
      3   1103  Jim Dunn                Bedford                M   102    248     2:27:23      7:13:22

Team - East London Runners Finish Position - 11

Team Score (places): 254

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    979  Manjit Bedi             Essex                  M    14     14     2:10:29      2:10:29
      2   1003  Patrick Brown           London                 M    27     41     2:14:20      4:24:49
      3   1045  Richard Mainwaring      London                 M   213    254     2:42:20      7:07:10

Team - Marshal Milton Keynes A C Finish Position - 12

Team Score (places): 264

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1   1111  Marcin Fudalej                                 M     1      1     1:50:30      1:50:30
      2    249  Chris Cahill            Milton Keynes          M   105    106     2:27:53      4:18:24
      3    573  Chris Worton            Milton Keynes          M   158    264     2:35:47      6:54:11

Team - Wellingborough & District A C Finish Position - 13

Team Score (places): 283

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    222  Jon Kemp                Higham Ferrers         M    30     30     2:15:37      2:15:37
      2     94  Peter Williams          Rushden                M   126    156     2:30:22      4:45:59
      3     65  Neil McDonald           Wellingborough         M   127    283     2:30:22      7:16:22

Team - St Albans Striders Finish Position - 14

Team Score (places): 299

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    459  Patrick Green           St Albans              M    70     70     2:22:01      2:22:01
      2    697  Brendan Cashman         St Albans              M   110    180     2:28:08      4:50:09
      3    370  Trevor Clements         Harpenden              M   119    299     2:29:33      7:19:42

Team - BRJ Huntingdon R R C Finish Position - 15

Team Score (places): 304

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    191  Roger Holliday          Huntingdon             M    75     75     2:22:47      2:22:47
      2    186  Stuart Hill             Stamford               M   111    186     2:28:14      4:51:01
      3    208  Frank Holmes            Huntingdon             M   118    304     2:29:31      7:20:33

Team - Leighton Fun Runners Finish Position - 16

Team Score (places): 312

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    691  Chris Taylor            Leighton Buzzard       M    40     40     2:17:36      2:17:36
      2    725  Tam Quinn               Leighton Buzzard       M    57     97     2:19:40      4:37:17
      3    664  Matthew Mitchell        Leighton Buzzard       M   215    312     2:42:25      7:19:43

Team - Harpenden Arrows Finish Position - 17

Team Score (places): 313

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    468  Simon Speirs            Harpenden              M     3      3     2:03:09      2:03:09
      2   1075  David Moritz            St. Albans             M    28     31     2:14:41      4:17:50
      3    667  Graham Harper           Wheathampstead         M   282    313     2:52:06      7:09:57

Team - Shenley Striders Finish Position - 18

Team Score (places): 373

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    719  Simon Haywood           Milton Keynes          M    42     42     2:17:53      2:17:53
      2    900  Andrew Kirschner        Milton Keynes          M    91    133     2:25:36      4:43:30
      3    543  Chris Horn              Milton Keynes  MK4     M   240    373     2:45:59      7:29:30

Team - Cambridge & Coleridge Finish Position - 19

Team Score (places): 393

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    403  Paul Makowski           Royston                M    72     72     2:22:13      2:22:13
      2    934  Paul Jones              Cambridge              M   112    184     2:28:37      4:50:50
      3    480  Jalanie Dalessandro     Cambridge              M   209    393     2:41:51      7:32:42

Team - Leighton Buzzard A C Finish Position - 20

Team Score (places): 406

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1   1072  Peter MacKrell          Leighton Buzzard       M    13     13     2:09:52      2:09:52
      2    181  Stuart Blofeld          Leighton Buzzard       M    56     69     2:19:39      4:29:31
      3   1077  Brian Wright                                   M   337    406     2:58:18      7:27:50

Team - Ampthill & Flitwick Flyers Finish Position - 21

Team Score (places): 425

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    324  Martin Beare            Ridgmont               M    39     39     2:17:17      2:17:17
      2    284  Ron Armstrong           Barton-Le-clay         M   184    223     2:38:20      4:55:38
      3    662  Jim Dodds               Biggleswade            M   202    425     2:40:54      7:36:32

Team - North Herts R R Finish Position - 22

Team Score (places): 476

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1   1119  John Russell            Stevenage              M   106    106     2:27:55      2:27:55
      2    305  Richard Thackeray       Letchworth             M   145    251     2:32:55      5:00:51
      3    166  Steven Tracey           Arlesey                M   225    476     2:43:46      7:44:37

Team - Stamford Striders Finish Position - 23

Team Score (places): 491

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    959  Simon Fell              Stamford               M    17     17     2:11:48      2:11:48
      2     29  Nicholas Wells          Lincs                  M   180    197     2:37:54      4:49:43
      3    649  Dave Aust               Stamford               M   294    491     2:53:26      7:43:09

Team - Bearbrook R C Finish Position - 24

Team Score (places): 494

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    918  Mike Lemon              Aylesbury              M   141    141     2:32:11      2:32:11
      2    577  Steve Charleston        Bucks                  M   156    297     2:35:33      5:07:44
      3    734  Jonathan Rudge          Wendover               M   197    494     2:40:29      7:48:14

Team - Ely Runners Finish Position - 25

Team Score (places): 501

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    681  Graham Chapman          Ely                    M    52     52     2:19:06      2:19:06
      2    967  Jose Perez              Ely                    M   148    200     2:34:05      4:53:11
      3    467  Simon Bottomley         Wentworth              M   301    501     2:54:48      7:48:00

Team - Bushfield Joggers Finish Position - 26

Team Score (places): 523

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    895  Mike Daniels            Peterborough           M    78     78     2:22:51      2:22:51
      2    644  Alan Condon             Peterborough           M   207    285     2:41:13      5:04:04
      3    745  Stephen Clarke          Peterborough           M   238    523     2:45:42      7:49:47

Team - Cambridge Tri Club Finish Position - 27

Team Score (places): 526

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    479  Robert Dalessandro      Cambridge              M   152    152     2:35:04      2:35:04
      2    471  Dan Monks               Cambridge              M   170    322     2:37:03      5:12:08
      3    387  Harry Druiff            Cambridge              M   204    526     2:41:00      7:53:08

Team - Yaxley Runners Finish Position - 28

Team Score (places): 548

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    422  Ian Vallance            Peterborough           M   139    139     2:31:56      2:31:56
      2    661  Duncan Jackson          Peterborough           M   176    315     2:37:29      5:09:26
      3   1094  Paul Atherfold          Peterborough           M   233    548     2:44:41      7:54:07

Team - Harlow R C Finish Position - 29

Team Score (places): 628

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    618  Jamie Jephcott          Harlow                 M    79     79     2:23:22      2:23:22
      2    376  John Bull               Harlow                 M   223    302     2:43:25      5:06:48
      3    256  Graham Saville          Harlow,essex           M   326    628     2:57:13      8:04:02

Team - Marshall Milton Keynes A C Finish Position - 30

Team Score (places): 647

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    110  Geoff New               Milton Keynes          M   164    164     2:36:35      2:36:35
      2    629  Kelvin Smith            Milton Keynes          M   232    396     2:44:39      5:21:14
      3    678  Stephen Howe            Milton Keynes          M   251    647     2:47:19      8:08:34

Team - Dunstable R R Finish Position - 31

Team Score (places): 690

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1     31  Robert Curtis           Leighton Buzzard       M   136    136     2:31:39      2:31:39
      2    789  Paul Eggleton           Dunstable              M   271    407     2:50:27      5:22:07
      3    201  Daniel Holder           Dunstable              M   283    690     2:52:12      8:14:19

Team - Bournville Harriers Finish Position - 32

Team Score (places): 691

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    669  Terry Doherty           Birmingham             M   117    117     2:29:23      2:29:23
      2    227  Peter Southall          Birmingham             M   243    360     2:46:25      5:15:49
      3    456  Ewan Ross               Birmingham             M   331    691     2:57:37      8:13:26

Team - Werrington Joggers Finish Position - 33

Team Score (places): 717

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1   1046  Rodney Hall             Cambs                  M   138    138     2:31:50      2:31:50
      2    885  Dan McDonald            Peterborough           M   189    327     2:39:07      5:10:58
      3    687  Tim Newcombe            Peterborough           M   390    717     3:07:27      8:18:26

Team - Boxfit Tri Club Finish Position - 34

Team Score (places): 736

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1   1022  Simon Bellinger         Luton                  M    86     86     2:24:23      2:24:23
      2   1021  Nigel Pinney            Luton                  M   297    383     2:53:43      5:18:06
      3   1023  Antony Wright           Luton                  M   353    736     3:00:29      8:18:36

Team - Sphinx A C Finish Position - 35

Team Score (places): 810

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1   1095  Mark Coyle              Coventry               M   195    195     2:40:06      2:40:06
      2    243  Rob Anderson            Nr Coventry            M   234    429     2:44:43      5:24:49
      3    435  Bob Torley              Coventry               M   381    810     3:05:45      8:30:35

Team - Fenland R C Finish Position - 36

Team Score (places): 824

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    665  John Chapman            Wisbech                M   153    153     2:35:05      2:35:05
      2    161  Paul Denwood            Lutton, Spalding,li    M   322    475     2:57:03      5:32:08
      3    766  Dean Powley             Spalding               M   349    824     3:00:12      8:32:21

Team - Fairlands Valley Spartans Finish Position - 37

Team Score (places): 940

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    499  Kerry Flain             Hitchin                M   123    123     2:30:07      2:30:07
      2    559  Richard Moore           Stevenage  SG12HZ      M   405    528     3:10:34      5:40:42
      3    768  Barry King              Nr Biggleswade         M   412    940     3:12:45      8:53:27

Team - M K Lakeside Runners Finish Position - 38

Team Score (places): 970

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1   1013  Chris Brookman          Milton Keynes          M    94     94     2:26:36      2:26:36
      2    228  Bob Eburne              Newport Pagnell        M   434    528     3:19:34      5:46:10
      3    752  David Flatman           Milton Keynes          M   442    970     3:22:13      9:08:24

Team - March A C Finish Position - 39

Team Score (places): 971

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    883  Jason Perring           March                  M    81     81     2:23:28      2:23:28
      2     47  Stephen Cowell          March                  M   433    514     3:19:30      5:42:58
      3    491  Shaun Donkin            Chatteris              M   457    971     3:27:28      9:10:27

Team - Haverhill R C Finish Position - 40

Team Score (places): 1046

                                                                  O'all  Cum.
   Place Bib No Name                     City                Gend Place  Place      Time   Cum. Time
      1    154  Yusuf Firat             Haverhill              M   263    263     2:49:25      2:49:25
      2    779  Michael Hodson          Castle Camps           M   383    646     3:06:03      5:55:29
      3    455  Horace Shuriah          Haverhill              M   400   1046     3:09:25      9:04:54